Кардиолог: Замърсяването на въздуха е рисков фактор за инфаркти и инсулти, но десетилетия наред е игнориран

Замърсяването на въздуха е рисков фактор за инфаркти и инсулти, но десетилетия наред е игнориран. Това обяви пред БТА кардиологът д-р Александър Носиков в рамките на семинар, организиран от сдружение „Въздух за здраве“, пише Благоевград 24.

Д-р Носиков обяви, че най-опасни са фините прахови частици, чиято концентрация се увеличава в студени мъгливи дни.

По думите му в такива дни честотата на инфаркти и инсулти е по-висока и този факт е изследван и доказан не само в София. Медикът напомни, че в столицата дните на мъгли и безветрие обикновено са в края на декември, през януари и февруари.

„Най-вероятно фините прахови частици имат не само локален ефект върху белия дроб, а навлизат и в циркулацията на кръвта, водят до съдово възпаление. Освен това вече знаем и че в сънната артерия на някои пациенти има натрупани микропластмаси, които плаката е приела от околната среда“, добави той.

Според медиците трябва да се обърне сериозно внимание колко дни в рамките на живота си човек е бил подложен на замърсяване с фини прахови частици.

Има данни, че в страни с голям излаз на море и по-чист въздух заради вятъра от морето като Албания, в Гърция, в Турция смъртността от сърдечно-съдови заболявания е по-ниска. В тези държави обаче има и друг фактор – средиземноморската диета, признават лекарите.

„Трябва да подлагаме на натиск институциите и регулаторните органи, отговарящи за качеството на въздуха, така че той да бъде по-чист и да има по-ниска запрашеност“, призова д-р Носиков.

Като основни замърсители в България той посочи автомобилния трафик и отоплението на твърдо гориво.

loading...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *