Седмокласниците и зрелостниците ще учат най-дълго присъствено в училище, тъй като на тях им предстоят сериозни изпити. Това е заложено в новия график за ротация на учениците, който регламентира връщането на част от тях в класните стаи за още шест седмици.
Кои класове кога ще се завърнат в школото зависи от това дали пролетната ваканция ще е една или ще са две. Така от 18 март, ако няма промяна във ваканциите, или от 22 март, ако има 4-дневна почивка до Великден, ще се редуват 3 от 8 випуска от 5 до 12 клас. Това обясни образователният министър Красимир Вълчев.
„Ако останем на този вариант, за 6 седмици ще зачести присъственото обучение на 7 и 12 клас. Те ще бъдат половината от времето присъствено в училище, а другите ще бъдат една трета от учебното време“, обясни министърът.
„Ако има подобряване на ситуацията, техният брой може да се увеличи. В момента нямаме такова подобрение. Най-вероятно ще вземем решение със 7, 8 и 10 клас да продължим, тъй като в момента 12 клас за втори път се завърта в това редуване”, каза той. Така 10 клас ще бъде изтеглен малко по-напред.
Десетокласниците ще се върнат в клас по новия график само след 2 седмици обучение в електронна среда, тъй като те са в присъствено обучение до днес.
Вълчев посочи, че до края на седмицата ще има решение и дали ще има нов график на ваканциите. Ако бъде приет такъв, вместо от 3 до 12 април, учениците ще почиват 18 до 21 март и от 29 април до 9 май. Образователният министър уточни, че има аргументи „за” и „против” промяната. Тези, които подкрепят разделянето на пролетната ваканция, смятат, че така се прави по-голяма почивка, тъй като ще се обхванат 5 и 7 май, които сега са учебни, отделно великденските празници, като така се дава възможност и за една по-малка ваканция в средата на март.
Доводите „против” пък са, че решението се предлага в последния момент и много хора вече са си направили планове, които ще се наложи да променят. „Дори и да не могат да ги променят, родителите могат да заявят до 10 дни отсъствия на децата си”, допълни Вълчев.