Кликваш, плащаш и след две седмици получаваш скъсана тениска вместо красива рокля, предупреди шефката на Европейския потребителски център Соня Спасова.
30% от потребителите, пазаруващи онлайн, купуват стоки от търговци-сайтове извън Европейския съюз. Контролните органи не могат да ги намерят и въздадат справедливост. 90 процента пазаруват от български търговци, но има и 1 на сто, които не знаят откъде са купили стоката – видели са в социалните мрежи реклама, която ги води към някакъв сайт.
Измамите в интернет са новата пандемия, която заплашва потребителите. Това потвърди заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов на форум по темата, организиран от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски център и Патентното ведомство. Павлов разказа как се сблъскал с „тъмните пространства“, в които онлайн търговци с разни трикове подлъгват хората да взимат бързи решения за покупка на стоки и сключване на договори. „Стават жертви на порочни търговски практики, от които няма откачане“. Заливат ни киберизмами и фалшиви стоки, допълни председателят на Патентното ведомство Оля Димитрова. Всички сме потърпевши, определи заразата шефката на КЗП Мария Филипова.
Социалните мрежи са най-уязвими, защото почти всеки има достъп до тях. Измамите и фалшификатите се предлагат под форма на игри, рекламни клипове, всякакви ценови и фантазни трикове. В тях всички са анонимни, предупреди за рисковете при пазаруването в интернет Христо Трендафилов, директор „Защита на потребителите при продажби от разстояние“ в КЗП. „Появява се някой, предлага нещо – стока, услуга, после закрива профила и изчезва. Затова съветвам хората да внимават с кого контактуват“, каза Трендафилов и предупреди да внимават, когато е съобщен само телефон, измамникът става неоткриваем.
Проблем е, когато няма информация за търговеца. Има сайтове, които „крещят“, че са направени за измама. Сигнал за измама е, когато има само един начин за плащане – по банков път. Потребителят не си получава стоката. Често срещан сигнал за измама са нереално ниските цени, предлага се продукт вместо по 400 лева за 40 лева. Пълно е с фалшификати, които имитират популярни марки, пише „Телеграф“.
Има индикации за продажба на опасни стоки в интернет. Фалшивите стоки могат да застрашат здравето, предупреди Игнат Арсенов, директор „Контрол на пазара“. Купувачите в интернет трябва да са добре информирани, трябва да внимават – професионално ли е изготвен сайтът, да търсят информация за стоката и търговеца. „При онлайн пазаруването потребителите вярват, че в интернет се случват чудеса и могат да купят качествена стока на нереално ниска цена“, предупреди Арсенов.