Баку – столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави. За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.
Определените дати за форума бяха от 11 до 22 ноември 2024 година, но едва в утрото на 24 ноември, след часове допълнителни преговори, бе изработено ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави за енергийния преход и адаптирането им към климатични промени. „Целта, за която групата на развиващите се страни – Г77 настояваха, беше от 1,3 трилиона долара на година. А какво беше договорено днес рано сутринта? – 300 милиарда долара до 2035 година, т.с. доста по-малко“, съобщи за Радио Благоевград Николай Петков от платформата Климатека и посочи, че „редица от развиващите се страни определиха споразумението като разочароващо, дори като предателство“.
Все пак форума в Баку има и успехи. Сред тях е постигнатото важно съгласие за пазара на въглеродни емисии, „което проправя пътя за търговията с емисиите между отделните държави, за създаване на световен регулиран пазар“ – тема по която години наред не можеше да бъде намерено решение, напомни експертът и подчерта, че „начинът, по който ще решим какви мерки да вземем за климатичните промени, до голяма степен определя посоката на развитие на света“./bnr.bg