Учени от Университета в Мичиган съобщиха, че са открили потенциално лекарство срещу ХИВ.
Изследователите установили, че вирусът използва протеина Nef, за да победи имунната система на заразения организъм. С него ХИВ потиска активността на друг протеин MHC-I, спирайки имунната система да разпознава заразените клетки, които трябва да бъдат елиминирани, пише авторитетното медицинско списание „Proceedings of the National Academy of Sciences“.
Скринингът на база данни с 200 000 малки молекули показа, че няма известни съединения сред одобрените от FDA лекарства, които биха могли да блокират Nef и да възстановят функцията на MHC-I.
Въпреки това, в LSI библиотеката на продуктите за микробен синтез, която съдържа информация за 30 000 съединения, е открит клас антибиотици, наречени плейкомакролиди, които могат да блокират Nef.
Плейкомакролидите се използват и досега широко в лабораторни експерименти, включващи спиране на лизозоми, органели, при които увредените клетъчни компоненти се унищожават. Поради това те са се считали за твърде токсични и опасни за употреба.
Въпреки това, плеикомакролидът конканамицин А инхибира Nef при много по-ниски концентрации от тези, необходими за инхибиране на лизозомата.
В експеримента учените лекували заразени с ХИВ клетки, експресиращи Nef, с конканамицин А и установили, че цитотоксичните Т клетки са в състояние да пречистят заразените клетки.
Необходими са обаче допълнителни изследвания за разработване на подходящи лекарства, посочват учените от Университета в Мичиган, макар и да настояват, че резултатите им са революционни.