Кръщават площада и главната улица в Кокинохори на Василис Карас

По предложение на заместник-кмета на културата младежта и спорта на община Пангай, както и на общинският съвет единодушно решили площадът и главната улица на село Кокинохори, да бъдат кръстени на Василис Карас.

Биография

Роден в Кокинохори, Кавала на 12 ноември 1953 г, а  когато е на 10 години, се премества със семейството си в Солун. През 1969 г., на 16-годишна възраст, Карас прави първата си музикална изява в нощен клуб „Prosfygas“ в Евосмос, Солун. По същото време работи като автомонтьор, втората му голяма любов след пеенето. Работил е и в машинното отделение на OSE в Солун, факт, който е отразен в песента „Ego agapi mou, ego“. Жени за Кристина Кесоглидес през 1973 г., а плод на тяхната любов е дъщеря им- Ирини.

Кариера

Професионалната си кариера започва в Солун. Най-големият му търговски успех е албумът You Made Me a Tramp, който е продаден в над 180 000 копия по текст и музика на Михалис Ракинцис.

Записите стават златни след това и  платинени. Василис Карас е сътрудничил с няколко композитори и лирици, като Михалис Ракинцис, Феб, Йоргос Теофанус, Алекос Хрисовергис, Спирос Гиатрас, Еви Друца, Панос Фаларас, Христос Дантес, Кириакос Пападопулос и Илиас Филипу, Михалис Хацигианис, Христос Николопулос и много други.

Правил е дуети с много певци като Marianthi Kefala, Pyx Lax, Konstantina, Angela Dimitriou, Tolis Voskopoulos, Nikos Zoidakis, Kaiti Garbi, Despina Vandi, Elli Kokkinu, Irini Merkouri, Paola, Pantelis Pantelidis и с George Kakosao. С повечето от тях той си сътрудничи в програми на живо.

Карас също така бе композитор и текстописец и е писал песни за много гръцки певци.

През 2017 г. Карас успя да получи място в Книгата на рекордите на Гинес, поради разпродадения концерт, който изнесе в София, България.

Тогава певеца, успя да събере 18 000 души в  зала „Арена Армеец“ а според информацията още 6000 души не успяват да си намерят билет. Като първият европеец, напълнил зала в България, той заел място в Книгата на рекордите на Гинес, постигайки нещо, което никой друг певец не е правил дотогава.

Отвъд постиженията си в музиката, Василис Карас бил човек на даването, който избра да остане в неизвестност заради филантропските си дела. Случка, описана от музиканта Манолис Ксидос, е показателна за безкористния принос на Василис Карас: „Една вечер в съблекалнята станах свидетел на сцена, която, въпреки че са минали толкова много години, я помня много ярко. Трима души от сдружението за деца в нужда на Верия дойдоха да говорят за концерт за събиране на пари.

Той ги изслуша и накрая ги попита на колко пари биха се зарадвали от приходите от концерта. Децата биха се задоволили с 300 000 драхми. Тогава той повика  мениджъра си  и му казва „изрежи лист хартия“. Когато казваме „хартия“, имаме предвид милион от чековата му книжка. Той даде чека на едно дете и каза, че „ако някой разбере, ще ти прережа гърлото“.

Василис Карас никога не е крил произхода си от малко селце Кокинохори и никога не е спирал да обича своето село, на което е дал много и в което винаги се е връщал, за да намери спокойствие, мир и любов между приятели и роднини.

Поради  всички  тези  причини, а именно  неговият огромен принос към гръцката музика, неговият безкористен принос към ближните му, неговата любов и принос към родното му  село, се е приело  предложението да бъдат кръстени на него площада и главната улица в селото.

Припомняме, че Василис Карас почина мината година  на 24.12. на 70-годишна възраст, след тежка борба с болестта рак, като остави след себе си изключително богато творчество.

loading...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *