Красимир Герчев : Свободата е дар Божи, но и отговорност към бъдещето на Разлог

Привлечени са 70 млн. лева по европейски програми за обновяване на града и селата, казва кандидатът за кмет, издигнат от ПП ГЕРБ

– Г-н Герчев, на 11 октомври Разлог отбелязва освобождението си. Какво е за вас тази дата?

– 11 октомври е бележита дата в историята, пресечна точка в новото развитие на Разлог.

Посрещам празника на града с гордост, вълнение и преклонение пред дейците на Освобождението, дали живота си за свободата на родината. Сред тях е и моят прапрадядо Ангел Герчев – опълченец и знаменосец на Самарското знаме, участвал в Руско-турската и Сръбско-българската война. Другият ми прадядо е бил заточен на остров Родос, а на съпругата ми – убит по пътя към заточение.

Много е силна родовата памет на Разлог

Пазим съкровени спомените за жертвите, нашите предци – родени и израснали тук, оставили род, семейство и дали дан за свободата.

Помним и трябва да помним тези събития, защото отварят нови врати пред българския народ. Свидетели сме и на отварянето на границите на Европейския съюз и света, но историята, традициите, културата, героичните примери, фолклорът ни съхраняват като национална идентичност.

– Разлог се превърна в пример за много наши общини. Вие лично спечелихте признание и множество награди. Каква е мотивацията ви да се кандидатирате отново за кмет?

– Хората ме мотивираха, за да възстановя отново доверието между общинската управа и жителите. Да възстановя диалога и доверието между администрацията, бизнеса и другите институции.

Работата на една община не е в организацията на зрелищни и скъпи събития, атрактивен пиар, скъпи медийни изяви, манипулативна и лъжлива социология, противопоставяне на града и селата.

Общината е призвана да работи за повишаване стандарта на живот, добро образование, култура, спорт, чиста среда, защита на бизнеса, добро здравеопазване, грижи за социално уязвимите, младежки политики, съвременна инфраструктура и привлекателна инвестиционна среда, условия за туризъм и отдих, което постигнахме през последното десетилетие.

И се радвам, че партия ГЕРБ оцени работата ми и застана зад кандидатурата ми, както и много жители на общината.

Приемам тази подкрепа като огромна отговорност и с благодарност.

– През 2022 г. бяхте обвинен в конфликт на интереси. Как ви се отрази това?

– Аз се чувствам спокоен и чист. Бях отстранен от поста и обвинен в конфликт на интереси заради управлението на проект, който преобрази едно разложко училище.

Приех решението на българския съд. Минавайки всеки ден обаче покрай това училище, в нито един момент не съжалявам за този проект, в който няма финансова щета. През тази година преосмислих живота си.

Отделих време за семейството си, на внучките ми, на приятелите. Не се намесвах в делата на общинската администрация и вече бях начертал за себе си друг път.

Но не одобрявам много решения, които се взеха в последната година и половина.

Няма да коментирам компроматната война и разпространяването на неверни слухове. Един от тях е, че ще строя джамия. Категорично заявявам, че това е лъжа и знам откъде произхожда. Тепърва ще се пускат, за съжаление, слухове срещу мен и моето семейство, срещу кандидатите за кметове и съветници на ГЕРБ.

Познавам техния създател, но познавам и хората на Разлог и знам, че те няма да се поддадат на манипулации и лъжи.

За мен е грях да се противопоставят религиите, етносите, хората един на друг в търсене на политически дивиденти. Израснал съм в традиционно християнско семейство, с християнски ценности и морал. Вярвам в Бог и вярвам, че помага на всички нас по пътя на доброто.

– Когато се направи нещо добро и полезно, хората бързо свикват, приемат го за даденост, забравят кой има заслуги. Кои бяха решените сериозни проблеми през вашите мандати?

– Разлог и селата се преобразиха по отношение на инфраструктура, инвестиционна политика, защита на бизнеса, развитие на туризма, грижа за здравето на хората, социална подкрепа, спорт и културна идентичност.

Изпълниха се стратегически проекти с европейско финансиране,

спечелените под мое ръководство се реализират и до днес. Успяхме да привлечем 70 млн. лв. по европейски програми и да решим голяма част от тежките проблеми.

Обновяването и утвърждаването на болницата като стратегически обект с модерна и съвременна апаратура. Тя е ключова, защото обслужва пациентите на 4-те общини и големия брой туристи, които ни посещават. Над 80% от общинските шосета са нови. Направихме нов път Разлог – Годлево, Баня – Долно Драглище – Горно Драглище, реновиран е пътят за Елешница.

Почти всички училища и детски заведения са санирани, а базите и технологичното оборудване са на европейско ниво. Санирани бяха 24 жилищни и административни сгради. Направихме корекция на коритото на р. Пихла, основно бяха почистени и други речни корита.

С ВиК оператора направихме съвместни инвестиции в подземната инфраструктура – смяна на водопроводи, изграждане на нови клонове, канализация и др.

Няма да ми стигне времето, за да направя анализ на постиженията през последните години, но те са резултат на общия труд на всички нас, правилна стратегия и приоритети.

След децентрализацията на минералния ресурс и предоставянето му за управление на общината поехме стопанисването на минералните води и издадохме първото разрешително в България за ползването.

Днес в района на с. Баня има издадени над 60 разрешителни за ползване, което утвърди селото като център на СПА туризма. Това показва, че тогава нашата администрация и общинският съвет сме си свършили работата.

Елешница е също място с минерална вода, където има вече заявени инвестиционни намерения. Туризмът води развитие и на други услуги и производства, свързани с него.

– Как общината може да помага на инвеститорите?

– Основните нормативни документи дават спокойствие на инвеститори и граждани. За един инвеститор е важно да знае какъв е общият устройствен план, къде какво може да се строи, ако реши да го направи, общината да е предвидима, да бъде обслужен бързо и компетентно за издаване на необходимите документи.

Успях в голяма степен да го постигна. Предстои още работа по електронизацията на административното обслужване. Общината трябва да е в помощ на бизнеса.

– Кой е най-тежкият проблем на община Разлог и какво е решението му?

– Истината е, че големи, тежки нерешени инфраструктурни проблеми няма, като изключим необходимостта от нови довеждащи и разпределителни водопроводи, което е голямо предизвикателство.

С подмяната им ще се намалят загубите и ще се повиши качеството на услугата. Общината е жив организъм, който непрекъснато се развива и има нужда от добър стопанин, да е уредено, чисто, спокойно място за живеене.

Тук добре се развива преработвателният бизнес, имаме 2 индустриални зони, по които има още работа за подобряване на инфраструктурата. В училището в Бачево трябва да се реконструира спортният салон, в Баня да се изгради нов такъв.

Домът за лежащо болни в Долно Драглище има нужда от реновиране. Предстои да дадем живот на Кипревата къща, където Васил Левски основава революционния комитет – да се развие като място за провеждане на събития, да стане

част от туристическия продукт на града ни

За всеки един обект, за всеки проблем имаме решение и го представяме на срещите си с хората, а и чуваме техните предложения.

В програмата ми за следващите 4 г. е поставен на първо място всеки един жител на община Разлог. Основната ми цел е повишаване на стандарта на живот във всички населени места.

– С какъв екип ще работите?

– Ще сменя ръководния екип, ще заложа на младите и опита на хората с висок професионализъм. Ще работя за прозрачност в управлението, ще запазя своята диалогичност с основен акцент – внимание към проблема на всеки човек и неговото решение.

Надявам се да се обнови и общинският съвет. Повечето от кандидатите на ГЕРБ за съветници са нови лица и хора с опит, сред които лекари, икономисти, учители, представители на бизнеса.

Имаме кандидати с по 2 и 3 висши образования.
Изключително добра и балансирана листа. Издигаме нови кандидатури за кметове на населени места – с нови идеи и енергия да работят всеотдайно.

– По време на вашето управление Разлог стана град пазител на традициите и община с автентични културни празници.

– Община Разлог е уникална не само като природни забележителности, прегърната от 3 планини, с най-голямото голф игрище на Балканите, с най-добрата хижа на България – хижа “Яворов”, с красивите и уютни къщи за гости, с конните бази, с Голак, с парковете, древен прабългарски календар, езерото с двамата влюбени, с автентична кухня, но и с традициите, които са съхранени и се предават от поколение на поколение.

Никъде по света няма такъв празник като Старчевата – да наизлязат хиляди хора, цял град чауше и хора в традиционни носии, и да се хванат на хоро.

Тук бебетата се раждат в носии

и Бабинден е знаков за община Разлог. При нас се провежда единственият по рода си Тодоровден в Бачево, кукерите на Великден в Елешница, Пределските поляни са люлка на фолклорния фестивал “Пирин пее”.

Родиха се нови фестивали – “Рок Елешница”, “Свири ми се, пее ми се, оро ми се игра” в с. Баня. Много звезди на българския театър, между които Татяна Лолова, Никола Анастасов и култови постановки изгряха на разложката сцена благодарение на Роза Радичкова и Нона Йотова.

Разлог е град пазител на традициите, но и община, която гледа в бъдещето, развива се бързо, модернизира се и привлича младите. А когато те искат да живеят в родната община, да инвестират в нея, да създават дом и семейство, е добър знак, че това, което съм започнал, трябва да бъде продължено.

Честит празник на свободата, жители на община Разлог!

 

24 chasa.bg

loading...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *