Китай обяви официално края на епидемията на своята територия, предава РИА „Новости“. Разпространението на коронавирусната инфекция е прекратено, обявил Ми Фен, официален представител на Държавния комитет по въпросите на здравеопазването.
По данни към 28 март потвърдените случаи на заразени са по-малко от 3000, уточнил представителят на брифинг.
По последни данни, в от началото на епидемията в Китай са установени 75 576 оздравели пациенти и 3300 починали, пише агенцията.
Същевременно обаче представител на китайските здравни власти предупреди, че все по-големият брой на внесени случаи на коронавирус в Китай създава опасност от втора вълна на заразявания.
В Китай, където коронавирусът се появи за първи път, бяха регистрирани общо 693 случаи, внесени от чужбина, което означава, че „вероятността за нова вълна от заразявания остава относително голяма“, заяви Ми Фън, говорител на китайската Държавна комисия по здравеопазването.
Почти една четвърт от внесените случаи са пристигнали в Пекин. „Пекин, столицата, все още е най-застрашен“, заяви пред журналисти Сю Хъцзян, говорител на пекинските власти.
Смъртните случаи от коронавирус в Китай са общо 3300, а заразените са 81 439.
Китайските учени са намерили нов начин за борба с коронавируса, съобщи в неделя англоезичното местно електронно издание Global Times. Според информацията учени са разработили наноматериал, който „може да абсорбира и деактивира“ коронавируса с 96,5% – 99,9% ефективност.
Множество фармацевтични компании по света работят за ваксини и за лекарства срещу Covid-19, но Световната здравна организация предупреди, че вероятно няма да има налична ваксина след по-малко от 12 месеца, предаде БНР.
Междувременно над 680 000 души по целия свят вече са заразени с коронавирус, а над 31 000 са починали след заразяване с Covid-19. Най-засегнати са САЩ, Италия, Китай и Испания.
Броят на жертвите на коронавируса в света надхвърли 30 000 души. Само в Европа жертвите са 22 260. Над 10 000 от тях са само в Италия.
В Испания черната статистика постави нов рекорд – 838 загубени човешки живота за 24 часа. Броят на потвърдените случаи се е увеличил с 9.1% за един ден до близо 79 000. От 30 март в Испания са в сила нови ограничителни мерки – бизнесът, който не е жизненоважен, е затворен, а хората не трябва да излизат от домовете си в продължение на 2 седмици.
В Италия очакват пика до няколко дни, а броят на новите инфекции намалява. Не е така и с броя на жертвите и те отново са около 800, а властите обявиха, че ще изпращат ваучери за храна на хората, които не могат да си позволят покупки. Заместник-министърът на здравеопазването Пиерпаоло Силери прогнозира, че до 10 дни броят на новите случаи ще започне да спада.
Броят на жертвите на коронавируса в Обединеното кралство достигна 1228. Премиерът Борис Джонсън, който се самоизолира след положителна проба, изпрати писма до 30 милиона домакинства в страната с предупреждение, че „нещата се влошат преди да се подобрят”.
Увеличението на жертвите спрямо събота е с 209, което е пореден рекорд за денонощие. Общо в страната има потвърдени 19 522 случая на заразени с коронавирус. Министър Майкъл Гоув заяви днес, че Великобритания е изправена пред период на най-стриктни мерки, за да се справи с кризата. Той не пожела да прогнозира колко дълго време ще продължи националната карантина, подчертавайки, че сега е абсолютно важно се спазва социалното дистанциране, но учени вече говорят, че мерките трябва да останат с сила поне до края на май.
Би Би Си цитира представители на бизнеса, че страната няма да има достатъчно респиратори за пиковия период, който се очаква да настъпи до 2-3 седмици. Има също оплаквания, че правителството е загубило много време за поръчване на защитно облекло за персонала на националното здравепозване.
А Папа Франциск използва неделната си литургия, за да призове света да спрат конфликтите. Във Франция, където починаха близо 2000 души, премиерът Едаур Филип заяви, че битката едва започва.
Русия обяви, че затваря границите си от утре. Кметът на Москва Сергей Собянин заяви, че заразата е навлязла в нова фаза, след като броят на заразените в руската столица надхвърли 1000, докато мнозина московчани продължават да се разхождат по улиците, въпреки призивите на властите да стоят по домовете си.
В Съединените щати президентът Доналд Тръмп отново направи обратен завой – 8 часа, след като предложи да постави щатите Ню Йорк, Ню Джърси и Кънектикът в карантина, той се отказа от намерението си. Това става на фона на черната статистика за над двойно увеличение на броя на жертвите в страната само за три дни. 2 100 са смъртните случаи, над една четвърт от тях в град Ню Йорк. Коронавирусът може да отнеме между 100 и 200 хиляди човешки живота в Съединените щати, прогнозира д-р Антъни Фаучи – един от ръководителите на щаба на Доналд Тръмп за борба с епидемията.
Китайската национална здравна комисия предупреди, че страната може да се сблъска с нова вълна от коронавирусни инфекции в резултат на увеличаване на броя на внесените случаи. „Китай вече има 693 случая, постъпващи от чужбина, което означава, че възможността за нов кръг от инфекции остава сравнително голяма“, заяви говорителят на Националната здравна комисия Ми Фън.