Италианският културен институт в София и Банско Филм Фест, с подкрепата на Община Банско, бяха организатори на запомняща се среща с едни от най-добрите съвременни катерачи и алпинисти от Италия – Симоне Педефери и Паоло Мараци, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Пирин.
Паоло Мараци казва за себе си: „Аз съм повече от алпинист, по-скоро съм откривател… Пътувал съм на различни места по света, за да се опитам да изкача планини и да отворя нови маршрути”. А Симоне Педефери, освен че е планинар, алпинист и катерач, също е и художник, който черпи вдъхновение от планините.
В Туристическия информационен център в Банско те представиха един от най-старите планинарски клубове „Паяците от Леко“/“Ragni di Lecco“ в Италия. Паоло Мараци и Симоне Педефери приковаха вниманието на публиката с разказите си за италианската планинарска култура и със завладяващи истории, пълни с емоции и неподправена любов към планината и природата.
Заместник кметът на община Банско Стойчо Баненски поздрави организаторите на събитието и италианските алпинисти и им пожела постигане на нови върхове и отваряне на много нови маршрути.
