В ранните сутрешни часове, в усойните участъци на старопланинските проходи и върху мостовите съоръжения е възможно водачите да се натъкнат на това явление, породено от температурните амплитуди през деня и през нощта.
„Черния лед“ на пътя е една от най-коварните зимни опасности за шофьорите. Това явление представлява тънък, прозрачен слой лед, който се образува по пътната настилка и е почти невидим за окото. Макар и наречен „черен лед“, той няма черен цвят, а по-скоро е толкова тънък и прозрачен, че се слива с асфалта. Това го прави изключително трудно забележим и изключително опасен за шофьорите.
„Черния лед“ се образува при специфични метеорологични условия. Обикновено се формира при температури малко под нулата, когато водата на пътя замръзва бързо, без да образува кристали, които могат да бъдат забелязани.
Шофирайте бавно и внимателно – намалете скоростта, особено при температури около нулата.
„Още една малка порция студ ни очаква в събота срещу неделя“, прогнозира в същото време климатологът проф. Георги Рачев.
„Сняг през ноември няма да има. Максималната температура вчера беше комфортна за ноември месец, но днес ще бъде малко по-хладен ден. По обед през България ще премине студен фронт и максималните температури ще са от порядъка на 14-16 градуса. Не е е студено като за ноември. И в момента сме с около три градуса над нормата“, посочи пред Би Ти Ви професорът.
„Утре в Западна и Северна България най-ниската минимална температура ще е нула градуса. Това ще е сутринта около 7,30 – 8 ч., продължи той.
В Пловдив винаги е малко по-добре по отношение на температурите, но и там се очакват около 13 градуса днес, подчерта Рачев. Западното Средиземноморие ще бъде валежно.
На Балканите евентуално може да се заформи дъжд към 15-16 ноември, каза още Рачев.