Обикновено през декември започва епидемичното разпространение на грипа, а обичайно пикът е в края на януари и началото на февруари. Това заяви бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред БНР.
„В момента се отчита грип А – Н1, по-малко се среща Н3, а от групата Б се засича линията „Виктория“. При 2% имунизационно покритие през 2018-2019 г., сега 7-8% от населението е ваксинирано срещу сезонния грип“, посочи той. По думите му, това се дължи на „узряване на обществото“.
„Грипът от пълно здраве те поваля на легло в рамките на 2 до 4 часа“, изтъкна проф. Кантарджиев. За сравнение, по думите му, „ковид влачи, но има дълъг инкубационен период“.
„Вземеш ли бързи мерки за болното си гърло, може да спестиш дни, даже седмици боледуване“, предупреди той относно развитието на ковид.
„Ако не искаме да имаме болни деца, трябва много добра хигиена на ръцете“, посъветва Тодор Кантарджиев.
„Скарлатината намаля, случаите на коклюш вече са много малко“, отбеляза още той.
„Широкоспектърните антибиотици унищожават цялата чревна флора. Това не бива да се допуска масово. Има т.нар. деескалираща терапия и преди да се даде антибиотик, се прави антибиограма“, обясни още специалистът.