„Точно в момента този медикамент го няма. Ваксините свършиха. Това се случва всяка година по това време. Ваксините идват в началото на септември“, обясни председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
По думите му е „хубаво хората да се ваксинират по-рано, за да са по-защитени през грипния сезон“. „Все пак е нужно време, за да се образуват антителата в човешкия организъм. Необходими са около 2-3 седмици“, подчерта Костов. И допълни: „Тази година като че ли имаше малко по-голямо търсене и ваксините много бързо свършиха. Може би по-бързо от друга година. Буквално за няколко дни. От някои медикаменти обаче имаше много малки доставки“.
Грипът започва рязко, а при COVID-19 симптомите са по-плавни. Това обясни пред Нова телевизия д-р Християна Бацалова. Тя поясни, че грипната епидемия се очаква през януари и февруари.
„При грипа имаме висока температура, болки в мускулите, главоболие, докато при коронавируса се започва с лека хрема и дразнене в гърлото. Постепенно се появяват и други симптоми”, поясни тя. И допълни, че двете зарази се лекуват по различен начин.
Според данните на Националния център по заразни и паразитни болести у нас вече е регистриран случай на грип за зимния сезон.
Доц. Ива Христова, директор на НЦЗПБ, също смята, че COVID-19 протича по-леко. „Нашата защита е достаъчно надеждна за не толкова тежко протичане на вируса. Той ще продължи да мутира, но ще ни пази имунната памет, която сме натрупали. Хубаво е да не прекаляваме със имуностимулирането на организма“, каза тя.
По думите ѝ основна роля в опазването на организма от вируси е здравословният начин на живот. „Чесънът, доматите, лук, целина, ябълки – има водещи храни, които да приемаме, за да държим имунитета си в изправност. Добре е да си изследваме нивото на витамин Д. Слънцето става все по-малко“, посъветва специалистът.