Земята се е разделила с малка „минилуна“, която е обикаляла нашата планета в продължение на два месеца, съобщи научното издание „Futurism“.
Космическата скала с диаметър 10 метра, наречена 2024 PT5, за първи път бе забелязана от астрономи през август. Тя остана само за кратко, описвайки подковообразна орбита около Земята през по-голямата част от късното лято. В крайна сметка, гравитационното поле на Земята отстъпи пред много по-силните сили, идващи от Слънцето.
Интригуващо е, че учените смятат, че 2024 PT5 може да е била част от самата Луна, откъсната от астероид, който я е ударил преди милиони години.
Този близкоземен обект никога не е представлявал заплаха за Земята, обикаляйки я на безопасно разстояние. Вероятно е един от безброй подобни обекти, намиращи се в близост до нас. С други думи, това е напомняне, че „около Земята има доста натоварена магистрала,“ както отбелязва изследователката на астероидната динамика от Харвард, Федерика Спото, през септември.
Учените вярват, че така наречената „минилуна“ е била част от астероидния пояс Арджуна – група астероиди, следващи орбита, подобна на тази на Земята. Въпреки прякора си, 2024 PT5 никога не е завършила пълна обиколка около Земята.
„Може да се каже, че ако истински спътник е като клиент, който пазарува в магазин, обекти като 2024 PT5 са като хора, които само гледат витрините“, образно разяснява Карлос де ла Фуенте Маркос, професор в Мадридския университет „Комплутенсе“ и водещ автор на статия за астероида
„Досега науката е идентифицирала само два обекта, подложени на дългосрочно привличане – 2006 RH120 и 2020 CD3,“ добавя той, визирайки обекти, които временно стават „гравитационно свързани със Земята“.
2024 PT5 никога не се е приближавала достатъчно, за да бъде видима с любителски телескопи или бинокли. Въпреки това НАСА се готви да проследи внимателно предстоящото u и също толкова кратко посещение през януари, използвайки радарна антена. След това космическата скала няма да се завърне в продължение на още 30 години.