Волейболните национали на България постигнаха втора поредна победа по пътя към европейското

Волейболните национали на България постигнаха втора поредна победа в европейските квалификации за шампионата пред 2021 г. Тимът ни се наложи с 3:0 (27:25, 25:16, 25:22) срещу Израел. В събота и неделят предстоят следващите два мача срещу Австрия и домакините, пише Dsport.

Българите имаха предимство в първата част, което достигна до 19:15. При 24:22 „трикольорите“ пропиляха два геймбола, но все пак момчета на Пранди стигнаха до успеха с 27:25 при четвъртата си възможност.

Втората част започна лошо за гостите, които допуснаха изоставане от 3:7. Българите все пак бързо изравниха за 8:8, а след 11:11 постепенно овладяха инициативата, като със серия от пет поредни точки дръпнаха с 20:14, което предреши гейма.

Третата част отново започна колебливо за българите, които направиха грешки и позволиха на съперника да поведе с 12:7.

Последва активизация в редиците на „трикольорите“ и постепенно пасивът беше намален, а след силна серия от пет последователни точки в края на гейма българите обърнаха до 24:21 и това се оказа решаващо.

Цветан Соколов отново бе най-резултатен с 15 точки (1 ас, 3 блокади). Мартин Атанасов завърши с 14 точки (2 аса и 2 блокади). Влезлият отлично като резерва Тодор Скримов направи 13 точки (3 аса и 2 блокади).

България победи с 3:1 гейма Австрия в първия си мач. В първия ден от първия турнир Австрия спечели срещу домакина Израел с 3:0 гейма.

За домакините Идо Давид и Тамир Хершко завършиха с по 13 точки.

ПЪРВИ ГЕЙМ: България – Израел 27:25

Мачът започна равностойно. Българските национали успяха на два пъти да отворят разлика от две точки за 5:3 и 7:5, но позволиха изравняване за 7:7. След успешна атака на Мартин Атанасов резултатът стана 8:7. България увеличи преднината си на три точки – 13:10 след успешна атака през центъра на Алекс Грозданов. Последва успешна игра на блок за домакините, които съкратиха пасива си на една точка. Цветан Соколо направи успешна атака по правата за 16:15. При 19:18 Силвано Пранди странно извади Цветан Соколов, като пусна Тодор Скримов и заиграхме без диагонал. Георги Сеганов разкъса блока на домакините и Тодор Скримов направи резултата 21:19. България получи два геймбола при 24:22, но не успяхме да се възползваме от тях и Израел изравни резултата – 24:24. Пропуснахме трети геймбол при 25:24. При 25:25 Николай Къртев направи много важен успешен блок, с което поведохме с 26:25. След успешна атака през центъра България спечели първия гейм с 27:25.

ВТОРИ ГЕЙМ: България – Израел 25:16

Цветан Соколов се завърна на полето в началото на втория гейм. Израел направи добра серия и натрупа аванс от 6:2. С успешна блокада серията на домакините бе прекъсната за 3:6. България успя да изравни резултата при 8:8, но след това отново позволихме на съперника да отвори разлика от две точки. България поведе за 12:11, а след успешна атака на Цветан Соколов резултатът стана 13:11. България поведе с 15:12, но след добра атака и ас от сервис на Идо Давид преднината на българския национален отбор бе сведен до една точка 15:14. Последва много силна серия за България, а след ас на Тодор Скримов резултатът стана 20:14. Последва много дорба отборна игра, а атаката бе завършена от Цветан Соколов за 23:16. След атака в аут от страна на домакините България стигна до първия геймбол 24:16. Георги Сеганов изненада със своя сервис домакините и геймът завърши с ас – 25:16.

ТРЕТИ ГЕЙМ: България – Израел 25:22

Израел се възползва от някои неточности в българския състав и поведе с 8:5. След сервис в мрежата от Сеганов резултатът стана 9:6 в полза на домакините, а след ас на Идо Давид разликата стана четири точки в тяхна полза – 10:6. Израел поддържаше разлика от четири точки, но постепенно българите започнаха да я топят. Тя бе намалена до една при 17:16 за домакините. България изравни за 21:21, а след много хубав сервис на Скримов поведохме с 22:21. След добра блокада резултатът стана 24:21 и България получи три мачбола. Първият не успяхме да реализираме, но след това Голдрин изпрати топката в мрежата и България спечели третия гейм с 25:22.

България: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Аспарух Аспарухов, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Николай Къртев – Владислав Иванов-либеро
Старши треньор: Силвано Пранди