Банките наостриха секирите: 24 лева такса за теглене на пари от сметка
Банковите такси за най-популярните услуги поскъпнаха драстично. Става въпрос за откриване, поддържане и закриване на обикновени разплащателни сметки, теглене на каса и от депозитни сметки и др. Тарифите на повечето банки са променени в края на май, а клиентите отново се оказаха изненадани неприятно. По правило финансовите институции уведомяват за предстоящите промени на сайтовете си и на табла в банковите салони.
Не са пипнати засега само таксите за теглене от банкомат. Те варират между 0 и 30 стотинки за теглене от машина на банката, издател на дебитната карта, и 0.90-2 лева за друг банкомат. Най-високата такса е от тарифата на ПроКредит банк.
Откриване на стандартна разплащателна сметка без дебитна карта вече струва между 2 и 5 лева, като 5 лева взимат Пощенска банка и Райфайзен банк. Поддържането също носи ежемесечни разходи. Те варират между 2 и 4.49 лева, сочи обобщената справка на фондация „Граждани срещу бюрокрацията”. Това означава, че за 12 месеца този разход е минимум 24 лева.
Има и банка – ПроКредит Банк, която взима по 10 лева месечно, или 120 годишно за тази услуга, но за сметка на това няма такса за откриване и закриване на разплащателната сметка и има няколко допълнителни услуги, които се ползват безплатно.
Вдигнати са и таксите за теглене на кеш от собствени сметки на каса в банката. Единственото изключение са срочните депозити, за които не се дължи такава, ако тегленето е в деня на падежа. Иначе за суми до 2000 лева удръжката според новата тарифа на банка ДСК е 0,45%, или минимум 4 лева, а над 2000 лева – 0.55%, или 0,65% от сумата в зависимост дали е подадено предварително уведомление за предстоящата операция, или не.
Така, ако трябва да изтеглите 4000 лева от собствената си сметка, в банката ще оставите между 4 лева /в Д Банк/ и 24 лева в „рекордьора“ УниКредит Булбанк, сочи още информацията на „Граждани срещу бюрокрацията”.
Данните на БНБ отдавна показват, че таксите за обслужване на гише растат. Към края на 2019 г. средният размер на всички такива такси се е увеличил с 41%. За същите операции, извършвани онлайн, таксите са паднали средно с 22%.