Злоупотреби със скъпи медикаменти е в центъра на разследване на журналиста Валя Ахчиева. Тя сочи слабостите на електронната система за проследяване на лекарства в България, която допуска престъпните нарушения.
На пациент в болница може да бъде поставено едно лекарство по документ, а след това същото да се появи в друга болница, както и търговец може да изнесе лекарство, което по документи е било употребено в България, констатира БНТ репортерът.
Филмите с разследването са изпратени в ЕК.
„Там е съставена комисия по казуса. Разбрах, че българските власти са казали, че са започнали законова промяна и разследване от компетентните органи. Полицаите разследваха, екипът на Министерството на здрвеопазването формира работна група и написаха поправка в Закона за здравното осигуряване – че всеки по веригата на лекарствата, както и болниците, са длъжни за вписват серийния номер на всяко едно лекарство, както и че здравната каса ще плаща само за тези лекарства, които са вписани във верификационната система“, посочи Ахчиева пред БНР.
Снощи беше излъчена третата част от разследването.
„В него се вижда как всички овластени говорят с грижа и с желание да съдействат и да бъдат добрите в този чудовищен филм“, обясни тя пред БНР.
Това са сегашният заместник-министър на здравеопазването Илко Гетов, председателят на здравната комисия проф. Костадин Ангелов, проф. Чорбанов и доктор Симидчиев.
„Те са разполагали по някакъв начин с власт през последните години. Защо депутатите от всички цветове в последните няколко парламента не притиснаха властта да се запълни тази законова дупка?“.
Системата СЕСПА беше създадена през 2019 година, напомни Ахчиева.
„Три години е работила с грешна формула. Но защо след като се написа вярната преди година и половина отново има недостиг на лекарства? Причините са други. Ако никой в държавата не знае какво количество от едно лекарство е внесено, как софтуерът на системата ще изчисли колко са 65% от него?
Ако някой некоректно вкарва количествата и никой не ги контролира, въобще за каква СЕСПА говорим? Тя трябва тотално да се промени. Въпросът е как ще се контролира 100% от лекарствата да се вкарват в системата. Напоследък тече някакъв безплоден разговор в ефира между отделните играчи коя била „фарма мафията“. Всички по веригата, които участват в криминалната схема на търговията с лекарства, са „фарма мафия“, заявява журналистката.